Бизнис

Штрајк на контролорите на летање во „Алиталија“, откажани се 139 летови

Италијанската авиокомпанија Алиталија денеска откажа 139 летови, како резултат на четиричасовниот штрајк на контролорите на летање. Авиокомпанијата ги објавува релевантните податоци на својата веб-страница.

„Штрајкот на контролорите на летање ќе продолжи од 13 до 17 часот по локално време. Во овој поглед, Алиталија е принудена да откаже голем број домашни и меѓународни летови закажани за овој период“, се вели во соопштението на компанијата.

Алиталија соопшти дека речиси 75 отсто од патниците ќе бидат опслужени денеска.

Кризата во Алиталија започна пред 10 години. Компанијата сега е во режим на управување во вонредни состојби, чиј мандат веќе е продолжен неколкупати со владин заем. Во декември 2019 година, италијанската Влада одобри нов заем од 400 милиони евра за гарантирање на континуираното работење на авиокомпанијата.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Заварувачи, бравари, водоинсталатери, електро техничари, месари, најбарани работници

saso user

Царинската управа домаќин на состанок на ЦЕФТА Поткомитетот за царина и потекло на стоки

saso user

ММФ е подоготвен да им помогне на земјите во борбата против Ковид 19

saso user