Бизнис

Со нов закон за Финансиска полиција ќе се зајакнуваат капацитетите за борба против организираниот криминал

Владата го утврди новиот текст на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за финансиска полиција и донесе одлука предлог законот да го достави на усвојување до Собранието.

Со Предлогот на закон за изменување и дополнување на Законот за финансиска полиција се доуредува класификацијата на работните места во Управата за финансиска полиција, постапката за вработување и постапката за селекција за засновање работен однос, како и другите права и обврски на вработените, односно на овластените лица финансиски полицајци.

– Со ново предложените одредби за изменување и дополнување на Законот за финансиска полиција се зајакнуваат капацитетите на Управата за финансиска полиција согласно Планот 3-6-9 на владата во областа борба против организиран криминал и корупција кој предвидува зајакнување на Финансиската полиција и формирање на меѓуинституционална рамка со зајакната рамка за спроведување истраги и конфискација на имот на постситематска и функционална основа, соопшти владината прес-служба

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Ангеловска за Буџет 2020: Сакаме квалитетни идни генерации, лекарите да не се иселуваат

saso user

Од утре почнуваат отворените денови на Централниот регистар

saso user

„Епл“ со најголема загуба при вчерашното тргување на Волстрит

saso user