Наука

Откриен најстариот материјал, кој постои 7,5 милијарди години

Научници кои анализирале метеорит, го откриле најстариот материјал за кој има сознанија дека постои на Земјата.

Тимот истражувачи од САД и Швајцарија пронашле во метеоритот, кој паднал на Земјата во 60-те години од минатиот век, зрна прашина стари околу 7,5 милијарди години.

Зрната прашина се формирале во ѕвездите кои се распаднале многу години пред создавањето на нашиот Сончев систем.

Кога умирала една ѕвезда, честичките во нејзе се распрснувале низ вселената, а овие пред-соларни честички потоа се групирале во нови ѕвезди, планети, месечини и метеори.

Професорот Филип Хек од универзитет во Чикаго вели дека тоа се цврсти примероци од ѕвезди, вистинска ѕвездена прашина.

– Убеден сум дека има постари пред-соларни минерали во овој и во другите метеори, само се уште ги немаме пронајдено – вели Хек.

Професорот Хек, исто така, истакна дека благодарение на овие честички сега постои директен доказ за период на зголемено формирање ѕвезди во нашата галаксија пред седум милијарди години со помош на примерок од метеорит, сметајќи го за едно од клучните откритија.

 

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Поради климатски промени исчезнала древна цивилизација пред 3.800 години ВИДЕО

saso user

Научниците потврдија: Јогуртот го намалува ризикот од рак на дебелото црево

saso user

На птиците на Нов Зеланд би им требале 50 милиони години да се опорават од луѓето, сметаат научници

saso user