Македонија

Нема веќе вакцинирање против беснило и против јазлеста кожа

Престанува вакцинацијата против јазлеста кожа кај говедата и против беснило кај дивите животни.

Како што информира денеска директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), Зоран Атанасов, опасноста од јазлеста кожа е помината со оглед дека болеста не е присутна во земјава од 2017 година. Превенцијата ќе продолжи со следење на состојбата, односно со мониторирање на фармите.

Ова важи и за беснилото кое не е присутно од 2012 година, а последен пат вакцини во вид на мамки беа фрлени лани есента. И во овој сегмент ситуацијата ќе се следи со мониторирање.

– На добар пат сме да покажеме дека овие две болести ги нема кај нас. Тоа ќе значи можност за поголем извоз и унапредување на економијата, но и подобрена здравствена заштита и на животните и на луѓето – рече Атанасов.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Затворските полицајци ќе се изначекаат за пензии, прво пратениците да одморат, па после да ги стават на дневен ред

saso user

Пендаровски денеска ќе добие уверение, утре ќе биде инаугуриран за претседател

saso user

ДУИ го спаси Вељаноски, сега пратениците на пленарка ќе треба да одлучат за неговиот имунитет

saso user