Здравје

МАЖИ, ОВА МОРА ДА ГО ЗНАЕТЕ Дури и една непроспиена ноќ го зголемува ризикот од Алцхајмер

Една прелиминарна студија покажала дека дури и една непроспиена ноќ кај здравите мажи го зголемила присуството на протеинот тау во нивната крив, во споредба со една цела ноќ непрекинато спиење. Студијата покажала дека зголеменото ниво на овој протеин е поврзано со зголемениот ризик од појавата на Алцхајмеровата болест, пишува Си-Ен-Ен.

– Нашата истражувачка студија покажува дека дури и кај младите, здрави поединци, пропуштањето да се преспие една ноќ го зголемува нивото на протеинот тау во крвта, што наведува на заклучок дека со текот на времето ускратувањето на сонот може да доведе до штетни ефекти – предупредува авторот на студијата, познат невролог од универзитетот во Упсала, Шведска.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Зошто не смеете да пиете врел чај или кафе? Оваа навика предизвикува опасна болест

saso user

Сладолед за појадок?

saso user

Ако сакате да ослабнете, набавете го овој зачин: Ги топи килограмите со неверојатна брзина!

saso user