Здравје

И белиот леб може да биде здрав

Бројни студии покажале дека лебот е неопходен дел од трпезата во дури 76% од домаќинствата во Европа.

Меѓутоа, многумина советуваат дека треба да ја избегнуваме оваа храна заради високиот гликемиски индекс, односно, заради високиот број кој го покажува интензитетот на лачење на инсулин по внесувањето на некоја намирница.

Сепак, еден трик го прави многу здрава храна која не може да ви наштети.

Ако го замрзнете пред да почнете да го јадете, ќе го намалите нивото на глукоза на половина, па наместо со шеќер, лебот ќе ги нахрани вашите мускули со јаглехидрати кои им се и тоа како потребни.

Овој трик можете да го употребите на секако приготвен леб, од домашен до купечки.

Фото: Pixabey

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Зошто не треба повеќе пати да пиете вода од истото шише?

saso user

Го успоруваат стареењето: Ова се трите најважни намирници за 30-годишните

saso user

Цвеќе што не венее, за убавина но и за лек

saso user