Балкан

Еден од обвинетите, Марчек, призна за убиството на словачкиот новинар Куцијак

Еден од четворицата обвинети за убиството на словачкиот новинар Јан Куцијак и неговата вереница призна за убиството пред судот.

Обвинетиот Мирослав Марчек призна дека учествувал во убиството, додека другите двајца обвинети, меѓу кои и бизнисменот Маријан Коснер, кој е обвинет дека е нарачател на убиството, негирале дека се виновни.

На денешното судење, четвртиот обвинет не се изјаснил.

Според словачкиот државен обвинител, Маријан К. наредил убиство на Куцијак поради неговите написи во кои пишувал за неговите сомнителни активности, за што наредил еден од обвинетите да го киднапира и убие новинарот.

Маријан дал информации за движењето на Куцијак и негови фотографии, по што бил контактиран трет обвинет за да го организира убиството, а на него му биле ветени 70.000 евра.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Стефановиќ: Нема да исполниме ниту едно барање на опозицијата, јуни е првиот термин за избори

saso user

Регистрирани 11 илјади молњи во Грција

saso user

Оди ли Вучиќ во самоизолација?

saso user