Балкан

Еден од обвинетите, Марчек, призна за убиството на словачкиот новинар Куцијак

Еден од четворицата обвинети за убиството на словачкиот новинар Јан Куцијак и неговата вереница призна за убиството пред судот.

Обвинетиот Мирослав Марчек призна дека учествувал во убиството, додека другите двајца обвинети, меѓу кои и бизнисменот Маријан Коснер, кој е обвинет дека е нарачател на убиството, негирале дека се виновни.

На денешното судење, четвртиот обвинет не се изјаснил.

Според словачкиот државен обвинител, Маријан К. наредил убиство на Куцијак поради неговите написи во кои пишувал за неговите сомнителни активности, за што наредил еден од обвинетите да го киднапира и убие новинарот.

Маријан дал информации за движењето на Куцијак и негови фотографии, по што бил контактиран трет обвинет за да го организира убиството, а на него му биле ветени 70.000 евра.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Ѓукановиќ: Протестите во Србија, Црна Гора и Албанија со заедничка нишка

saso user

Грчките спасувачи извлекоа двајца живи, жена и маж, под урнатините во Тумана и Драч

saso user

НЕВРЕМЕ ВО ХРВАТСКА Поплавени улици, паднати стебла и мали торнада (ВИДЕО)

saso user