Урбани вести

Василичарски оган во Охридското Езеро

Нуркачите од нуркачкиот центар „Амфора“ од Охрид доаѓањето на православната Стара нова година го најавија на необичен начин, со палење на василичарскиот оган во водите на Охридското Езеро.

Василичарскиот оган пламна на дното на езерото кај Музејот на вода во Градиште. Нуркачите на тој начин им ја честитаа Стара нова година на православните верници во земјата и се вклучија во празнувањето на престојните Богојавленски празници – Водици и Свети Јован Крстител.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

КОНКУРС ЗА ПРИБИРАЊЕ НА БАРАЊА ЗА КОРИСТЕЊЕ НА СРЕДСТВА ОД БУЏЕТОТ НА ОПШТИНА ОХРИД ПРЕКУ СУБВЕНЦИОНИРАЊЕ НА ТРОШОЦИ ЗА КОРИСТЕЊЕ НА СПОРТСКИТЕ ТЕРЕНИ НА ЈП,, БИЛЈАНИНИ ИЗВОРИ”-ОХРИД

saso user

ДЕЗИНФЕКЦИЈА НА ЈАВНИТЕ ПОВРШИНИ

saso user

ЧЕСТИТКА НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ГЕОРГИЕСКИ ПО ПОВОД МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН НА БОШЊАЦИТЕ

saso user