Балкан

Албанската полиција ќе добие 19 милиони евра од ЕУ во следните две години

Амбасадорот на делегацијата на Европската унија во Албанија, Луиџи Сореца, кој присуствуваше на 107 годишнината од формирањето на албанската полиција и давањето во употреба на новите простории на специјалната единица „Ренеа“, задржувајќи се на борбата против организираниот криминал рече дека „побезбедна Албанија значи побезбедна Европа“.

Оцени дека „Ренеа“ е елитна државна полиција која спроведува важни интервенции и додаде дека години на ред ЕУ соработува со албанските безбедносни сили за нивна модернизација.

Според него во последните години, ЕУ финансирала 15 милиони евра во подршка на албанската полиција и оти помошта ќе продолжи.

– Работевме заедно со албанските сили за модернизирање на граничното управување. Во наредните две години ЕУ за полицијата ќе обезбеди 19 милиони евра. Причината зошто сме тука треба да се смета како многу важно во борбата против организираниот криминал – нагласи Сореца.

Според него организираниот и тешкиот криминал не се домашни и локални појави, туку тие зависат од нивната транснационална врска.

– Со организираниот криминал мора да се борат сите – порача Сореца.

На свеченоста присутвуваше и премирот Еди Рама кој најави бескомпромисна борба против криминалот, како никогаш до сега.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

ЕУ: Оставките на опозициските пратеници ја поткопуваат евроинтеграцијата на Албанија

saso user

Анкета: Над 600.000 Бугари би го продале својот глас на избори

saso user

Загина млада алпинистка на планината Велебит во Хрватска

saso user