Сцена

Почина Дејвид Белами, авторот на најпопуларните документарци

Легендарниот британски природонаучник и автор на популарни документарни серии Дејвид Белами почина на 86 години во Лондон.

Како автор и водител, тој се појави во голем број документарни серии и емисии од областа на ботаника, екологија и животна средина, станувајќи едно од омилените ТВ-лица. Беше иницијатор и за најпопуларната документарен серијал „Опстанок“, но несакаше да се појавува во улогата на наратор, туку тоа го препушти на славните актери од шеесетите години.

Тој студираше и подоцна предаваше ботаника, пред да се прослави со известувањето за инцидент со излевање нафта во 1967 година, што беше вовед во неговата богата телевизиска кариера.

Во последните години тој беше критикуван за неговите ставови за глобалното загревање, за кое кажа дека не верува во сегашните теории.

Фото: EPA/Paul Hennessy

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Колин Фирт се разведува после 22 години брак

saso user

Бен Афлек уловен на вечера со вдовицата на Стив Џобс ФОТО

saso user

„Пријатели“ слават 25-годишнина од пилот-епизодата

saso user