Сцена

Почина Дејвид Белами, авторот на најпопуларните документарци

Легендарниот британски природонаучник и автор на популарни документарни серии Дејвид Белами почина на 86 години во Лондон.

Како автор и водител, тој се појави во голем број документарни серии и емисии од областа на ботаника, екологија и животна средина, станувајќи едно од омилените ТВ-лица. Беше иницијатор и за најпопуларната документарен серијал „Опстанок“, но несакаше да се појавува во улогата на наратор, туку тоа го препушти на славните актери од шеесетите години.

Тој студираше и подоцна предаваше ботаника, пред да се прослави со известувањето за инцидент со излевање нафта во 1967 година, што беше вовед во неговата богата телевизиска кариера.

Во последните години тој беше критикуван за неговите ставови за глобалното загревање, за кое кажа дека не верува во сегашните теории.

Фото: EPA/Paul Hennessy

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Џихадисти се заканија дека ќе го спречат одржувањето на Песна на Евровизија

saso user

(Видео) Дејан Денесовски-Пред да заминеш

saso user

Кејт Мидлтон случајно откри како дома ја викаат малата принцеза Шарлот

saso user