Свет

Косовските институции лани потрошиле приближно 15 милиони евра на службени патувања

Институциите во Косово во текот на 2018 година потрошиле околу 14,7 милиони евра на службени патувања, а најголема сума потрошило Министерството за трговија и индустрија.

Според извештајот на Институтот ГАП, косовското Министерство за трговија и индустрија минатата година потрошило 143.459 евра на службени патувања, од кои 44.685 евра на храна, 40.531 евра за сместување, а 32.894 евра за влезници.

Министерството за трговија и индустрија во текот на годината за службени патувања потроши 151.332 евра.

Според косовските медиуми Министерството за трговија и индустрија троши големи суми на пари бидејќи работи на проекти за привлекување на странски инвеститори.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Уапсен Индиец поврзан со аферата за перење пари на браќата Сандесара

saso user

Најзгодниот криминалец: Дете сум на зависници, Чарлс Менсон ми беше прв сосед во затворот ФОТО

saso user

Гугл ќе и плати на Франција милијарда евра за да го реши даночниот спор

saso user