Македонија

Зекири: ДУИ има агенда која е поблиска до ВМРО-ДПМНЕ отколку до нас

Потпретседателот на СДСМ и пратеник Мухамед Зеќири, изјавил дека ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се координират веќе извесен период.

Тој додаде дека партијата на Али Ахмети и на Христијан Мицкоски се плашат од промена на изборниот модел, и затоа решиле преку амандманите да ја блокираат работата на Собранието.

– Координацијата меѓу ВМРО и ДУИ трае веќе подолго време. За ова сум предупредил и порано, додека ова денес е само потврда дека тие имаат агенда која е поблиска до ВМРО-ДПМНЕ, отколку до нас, иако заедно сме во власт – рекол Зекири.

– Јас не сфаќам кој е стравот на ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ во Македонија да има само една изборна единица. Второ, не сфаќам зошто се против на листите 50% да бидат жени и трето зошто се против да има отворени листи – изјави Зекири за Лајм.

Според него, ова покажува дека тие немаат кадри, не се спремни и имаат страв да им овозможат на граѓаните да гласаат за конкретни имиња.

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ денеска во Собранието поднесоа речиси 6.000 амандмани на предлог – измените на Изборниот законик.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Заев: Здраво е да не критикувате колку и да ни паѓа тешко

saso user

СДСМ: И ВМРО-воајерска е нивна матрица, на Груевски и дублерот Мицкоски, кои упаднаа во животите на граѓаните со масовно прислушкување

saso user

Катругалос ќе ја претставува грчката влада на инаугурацијата на Пендаровски

saso user