Здравје

Еве што се случува во организмот кога јадеме мрсна храна

Новите откритија на Американската академија за неврологија покажуваат дека исхраната богата со маснотии и шекери на подолг период може да доведе до проблеми со меморијата и намалена концентрација.

Експериментот, спроведен на универзитетот во Оксфорд и објавен во магазинот The American Journal of Clinical Nutrition, покажа дека се доволни само пет дена исхрана со висок удел на маснотии за да доживеете нарушено внимание и меморија, како и промени во расположението.

Ова истражување е дополнително поткрепено со истражувањето спроведено од универзитетот Мекквари во Сиднеј, во кое учесниците кои четири дена по ред јаделе мрсен и сладок доручек, покажале слични когнитивни проблеми како и луѓето кои имаат прекумерна тежина, или се дебели.

Студијата всушност откри дека луѓето кои јаделе доручек со висок удел на маснотии за само четири дена може да доживеат значителни промени во мозокот, што може да доведе до проблеми со учењето и недостаток на меморија кој се забележува кај дебелите луѓе.

Извор: denar.mk

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Што е поздраво? Цело јајце, жолчката или само белката?

saso user

Штити од срцеви болести, мозочен удар и Алцхајмер! Јадете само 120 грама од оваа риба и телото ќе ви биде благодарно!

saso user

Кампања за новиот закон за абортус: Слобода е кога самата одлучуваш

saso user