Спорт

Картер е петтиот кошаркар во историјата на НБА која одиграл 1.500 натпревари

Дефанзивецот на Атланта, Винс Картер, стана петтиот играч во историјата на НБА, кој настапил на 1.500 натпревари, објавено е на официјалната веб-страница на лигата.

Историскиот момент за Картер се случи ноќеска на дуелот со Мајами (121:135). Картер постигна 12 поени, четири асистенции и три скока.

На листата играчи со најмногу настапи во најсилната светска кошаркарска лига, пред 42-годишниот Картер се: Џон Стоктон (1.504 натпревари), Дирк Новицки (1.522), Карим Абдул-Џабар (1.560) и лидер во овој индикатор Роберт Периш (1.611).

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Клоп: Натпреварот со Јунајтед беше многу чуден

saso user

Реал бара нов тим за 15 свои играчи

saso user

Нејмар може да го откаже учеството на Копа Америка поради проблемите во приватниот живот

saso user