Здравје

Девојките масовно одат „под нож“ за да имаат ѓаволски усни! Овој тренд предизвикува страшен проблем

Нов опасен тренд владее на социјалните мрежи, а сè поголем е бројот на жените кои се обиделе со филери да го достигнат ефектот на „ѓаволски усни“. Името на овој тренд е во склад со она што го означува, а во прашање се усни кои се толку деформирани така што изгледаат застрашувачки и морничаво.

На прв поглед, овој тренд ќе го оцениме како бизарен и непотребен, но и многу опасен!

Ова не само што ги прави усните пополнети, тие целосно ја губат својата природна форма. Девојките го прават ова со шминка, некои со фотошоп, а некои навистина одат „под нож“ за да ги добијат овие усни.

– Не можете на ваков начин да го менувате природниот, анатомски облик на усните. Несоодветното вбризгување на филери може да заврши во крвните садови па дури и да доведе до некроза (изумирање) на ткивата – предупредуваат дерматолозите.

ФОТО: Инстаграм/Принтскрин

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Дали е паметно да се јаде чоколадо со истечен рок?

saso user

Избегнувајте да пиете кафе веднаш штом отворите очи

saso user

Просо, житарка одлична за бубрези, дијабетес и рак

saso user