Балкан

Протеран амбасадорот на Либија во Атина, за 72 часа да ја напушти Грција

Грчкиот министерт за надворешни работи, Никос Дендиас, утрово го повикал амбасадорот на Либија во Атина и му соопштил дека е донесена одлука за негово протерување од земјата. Амбасадорот има рок од 72 часа да ја напушти Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Дендиас утрово изјави дека ова не значи и прекин на дипломатските односи со Триполи.

Оваа одлука доаѓа по договорот меѓу Турција и Либија за морските зони, за кој Атина смета дека го прекршува меѓународното морско право.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

БиХ мора да се ослободи од фосилните горива ако сака во ЕУ

saso user

Првата жена кандидат за претседателка на Грција очекува широка поддршка

saso user

Пентагон: На турските пилоти им е забрането да се обучуваат на Ф-35

saso user