Бизнис

Невработеноста се спушти на 17,1 отсто

Стапката на невработеност во третиот квартал годинава се спушти на 17,1 отсто, објави Државниот завод за статистика.

Според објавените податоци, бројот на невработнеи лица во третото тримесечје изнесува 164.702 лица, бројот на вработени изнесувал 799.564 лица. Активното население во земјава изнесува 964.248 лица.

Стапката на невработеност во однос на последниот квартал е намалена за 0,4 отсто, кога изнесува 17,5 отсто, а во првиот квартал 17,8 отсто. На крајот на минатата година стапката на невработеност изнесуваше 20,7 отсто.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Бислимоски: Почнува постапката за издавање лиценца на ГЕС

saso user

Велешка текстилна фaбрика исплатила К-15 од 100 денари

saso user

Одржана редовната седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка

saso user