Спорт

Формула 1 го враќа црно-белото знаме за крај на трките

Од следната сезона во Формула 1 шампионатот, карираното црно-бело знаме повторно ќе биде сигнал дека една трка е завршена.

Светската автомобилска асоцијација, ФИА, за оваа сезона која штотуку заврши, одлучи светлосен панел да го означува крајот на трките, но тоа донесе повеќе полемики отколку реално подобрување. Особено на трката во Јапонија имаше проблем, бидејќи грешка во системот означи крај на трката на еден круг до крајот, но возачите продолжија да возат и знаеја дека работата не е завршена.

Сега на состанокот на ФИА одлучено е да се врати црно-белото знаме како дефинитивен сигнал. И во 2019 година имаше знаме, но светлосниот панел беше официјалниот сигнал дека трката е завршена.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Ракометната репрезентација добива нов директор

saso user

УЕФА ги воведува новите правила, секој допир на тапката со рака се казнува

saso user

Ван Дајк: Салцбург е одличен тим и тоа го знаевме пред натпреварот

saso user