Македонија

Уапсен струмичанец, превезувал 19 мигранти

Полициски службеници денеска го лишиле од слобода В.Г. од Струмица поради тоа што на магистралниот пат Штип – Велес, кај место викано „Три чешми“, штипско, во товарно возило „нисан“ превезувал 19 лица мигранти од Авганистан и од Пакистан.

Претходно, како што соопшти МВР, В.Г. не застанал на знак за запирање од полициските службеници и се обидел да побегне, но набргу потоа возилото било запрено и В.Г. бил лишен од слобода.

По целосно документирање на случајот против возачот ќе биде поднесена соодветна пријава.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Македонскиот пасош на 47 место на листата на „најмоќни патни исправи“ во светот

saso user

Димитров: Жалиме за настраданите во земјотресот во Албанија, подготвени сме да помогнеме

saso user

„Гринпис“: Тетово, Куманово, Битола и Скопје на листата најзагадени градови во светот

saso user