Свет

Северна Кореја: Трамп е „сенилен старец“

Северна Кореја се заканува дека ќе продолжи со навреди кон американскиот претседател Доналд Трамп и ќе го смета за „сенилен старец“ доколку продолжи да користи зборови кои ја провоцираат земјата.

Тоа го изјави првата севернокорејска потпретседателка за надворешни работи Чо Сон Хуи неколку дена откако Трамп зборуваше за евентуална воена опција против таа држава и продолжи да го нарекува нејзиниот лидер Ким Џонг-ун „ракетен човек“.

Чо истакна дека нејзиното Министерство „не може да го прикрие своето незадоволство“ поради коментарите на Трамп. Таа оцени дека Трамп, доколку продолжи со таквите коментари и провокации на сметка на Северна Кореја, „повторно ќе покаже дека е сенилен старец“.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Најмалку 55 слонови во Зимбабве угинаа од глад и жед

saso user

Коњков: Мишустин е само технички премиер, со јасни привремени задачи

saso user

Столтенберг бара итно Сирија и Русија да запарат со нападите во Идлиб

saso user