Балкан

Македонец добитник на Водовникова награда во Словенија

Триесетгодишниот доктор на науки Сретен Давидов, кој е по потекло од Неготино, е добитник на Водовникова награда што ја доделува Фалултетот за електротехника при Универзитетот во Љубљана.

Како што потврди Давидов за МИА, наградата е за неговиот докторат од областа на подрачјето на електромобилноста.

-Тоа е всушност признание за квалитетот на докторатот, неговата препознатливост и убедливост за ова подрачје, појасни тој.

Наградата ќе му биде доделена на 19-ти овој месец, на свечената приредба по повод сто години од основањето на Uниверзитетот.

Младиот неготинец докторираше на 28 години. Во земјава беше добитник на наградата за најдобар млад научник за 2017 година. Во моментов работи во Службата за технолошки развој на Електро Љубљана, словенечката Електродистрибуција.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Во хаосот на грчко-албанската граница возило на Брза помош прегази десетгодишно дете ВИДЕО

saso user

Борисов: Мојот најбратски совет до Македонија е да не си поставува невозможни услови!

saso user

Во Бугарија 30 новозаразени од ковид-19, а 13 се во болница

saso user