Спорт

Ибрахимовиќ: Носењето маички со „Стоп на расизмот“ е добро, но подобро е да се казнува

Напаѓачот на Лос Анџелес галакси, Златан Ибрахимовиќ смета дека Италијанската фудбалска федерација треба да се бори построго против расизмот. Триесет и осумгодишниот Швеѓанец најави дека наскоро кариерата ќе ја продолжи во Серија А.

– Носењето маица „Не за расизам“ е добро, но тоа не го реши проблемот. Подобро е да се казнува со одземање на, да се прекинат натпреварите и да има парични казни, па дури и ризик клубовите да бидат исфрлени во Серија Б. Треба да се биде строг кон овој проблем – истакна Ибрахимовиќ.

Во италијанската Серија А последните неколку сезони, вклучувајќи ја и тековната, регистрирани се низа инциденти со навреди на расна основа.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Касилјас се враќа на терен после шестмесечна пауза

saso user

МЗТ Скопје го доби дербито во втората АБА-лига

saso user

Се „готви“ летна револуција во Барса

saso user