Балкан

Ако возот доцни, Хрватите ќе добиваат надоместок

Од вчера во Хрватска стапи на сила уредбата на Европскиот парламент и Европскиот совет за правата и обврските на патниците во железничкиот превоз.
Според оваа уредба, патниците имаат право на надомест во случај на доцнење на возот.

Патниците имаат право на надомест од 25 отсто од цената на билетот, за доцнење на возот од 60 до 119 минути. За доцнења подолги од 120 минути, надоместокот е 50 отсто од цената на билетот.

Интересно би било кога ваква уредба би се донела и во Македонија…

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Турист на интернет со сметка од Миконос и коментар да се избегнува овој ресторан

saso user

Српската Влада привременo забрани влез на странски државјани од земји жаришта на Ковид-19

saso user

Со порака од Заев, Рама почнал да говори на митинг

saso user