Спорт

Јувентус втор најпопуларен италијански бренд на Инстаграм, прв е Гучи

Бројот на следбеници на Јувентус на социјалните мрежи се зголемува. Во моментов, 34,4 милиони луѓе се „фанови“ за клубот од Торино на Инстаграм.

Јувентус се најде на второто место на листата на најпопуларните италијански брендови на Инстаграм, на прво место е италијанската модна куќа Гучи (38,2 милиони).

Во јули 2018 година, кога напаѓачот Кристијано Роналдо се приклучи на клубот, на клупската страница имало „само“ 10,4 милиони претплатници. Секој ден, околу 30 илјади луѓе се претплаќаат на страницата на Јувентус на Инстаграм.

Италијанскиот тим е на третото место по бројот на претплатници во оваа социјална мрежа, по Реал Мадрид (81 милиони) и Барселона (80,3 милиони).

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Моратa: Сакам мојот прв гол да биде пред навивачите на Атлетико

saso user

Бронза и за кошаркарите на Специјалната олимпијада во Абу Даби

saso user

Фудбалерките на Македонија утре ќе ги дриблаат Казахстанките

saso user