Спорт

Стоичков: Бугарија прима мигранти, како може да бидеме расисти?

Бугарската фудбалска легенда, Христо Стоичков, во интервју за полското национално радио, ја бранеше својата земја во врска со расистичкиот скандал во октомври, кога репрезентацијата на Англија гостуваше во Софија.

– Не сакам ни да слушнам дека ние Бугарите сме биле расисти. Јас не се чувствувам расист. На стадионот имаше 20.000 луѓе, и тоа што 15-20 глупаци направија нешто што не требаше, не значи дека целата нација сме расисти – вели Стоичков.

Единствениот Бугарин кој ја освоил „Златната топка“ за најдобар фудбалер на светот, додаде дека неговата земја ги отворила границите за мигрантите, и бојата на кожата не им е важна, па сето тоа се докази дека не се сите Бугари како оние што предизвикаа прекин на мечот со Англија. 

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Самсоненко ја затвара касата за РК Вардар од следната сезона

saso user

Ливерпул четврта сезона по ред, нема да ги зголеми цените на билетите

saso user

„Марка“: Реал го привлекува Икарди за 40 милиони евра

saso user