Спорт

Роналдо не е меѓу првите двајца за Златната топка за прв пат по 9 години

Португалскиот фудбалер и член на Јувентрус, Кристијано Роналдо, се најде на третото место според бројот на гласови за Златната топка – 2019. Ова е втор случај за 14 години и прв од 2010 година, кога тој не се најде на една од првите две позиции.

Роналдо го освои трофејот во 2008, 2013, 2014, 2016 и 2017 година. Во 2007 загуби од Кака, во 2009, 2011, 2012, 2015 година прв беше Меси, додека во 2018 година Лука Модриќ беше пред Португалецот.

Во 2010 година, Роналдо го зазеде шестото место.

Сопственик на „Златната топка -2019“ синоќа стана Лионел Меси, втор беше Вирџил ван Дајк.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Гвардиола го освои 25. трофеј и се изедначи со Мурињо

saso user

Македонските одбојкари со голема победа против Словенија, но ќе останеме без осминафинале ако вечерва Турција не слави над Финска

saso user

Солскјер: Погба ќе остане во Манчестер јунајтед

saso user