Свет

Протест поради употребата на крзна: Во Барселона 70 активисти се соблекоа голи (ВИДЕО)

Околу 70 активисти се соблекоа голи во центарот на Барселона и се полија  со крв, протестирајќи против употребата на крзна во модната индустрија.

Ваквиот перформанс се одвивал на плоштадот Каталонија, во неделата, а снимките подоцна се појавиле на социјалните  мрежи и на медиумите.

Една од девојките држела транспарент на кој пишувало „Колку животи за капут?“

– Повеќе од 70 храбри активисти се ставија себеси на местото на животинските жртви. Суровоста не е елегантна – објави групата на Твитер.

AnimaNaturalis

@AnimaNaturalis

Más de 70 valientes activistas se ponen en la piel de los animales víctimas de la industria peletera y del cuero. ¡La crueldad no es elegante!

Embedded video

208 people are talking about this

Протестот беше организиран од здружението за права на животните, „Анима Натуралис“ со цел да ги освести луѓето за илјадниците животни кои се сурово третирани и убивани секоја година, поради крзнената индустрија. Тие од шпанските власти бараа да се укине ваквата практика.

Фармите на кои се одгледуваат животни поради крзната се забранети во неколку европски земји, вклучувајќи ги Британија и Германија. Во Шпанија се се’ уште легални.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Меркел го критикуваше Трамп за ксенофобијата кон конгресменките

saso user

Меј: Непоколеблива сум, без тврда граница меѓу двете Ирски

ohrid_user

Соборен рекордот за најскапо платено дело на жив уметник

saso user