Македонија

Две лица повредени во вкупно 11 сообраќајки во Скопје

Десет лица биле полесно повредени во пет од вкупно 11 сообраќајни незгоди што вчера се случиле на подрачјето на СВР Скопје. Во шест сообраќајки била причинета материјална штета.

Од СВР Скопје информираат дека вчера сообраќајната полиција санкционирала еден возач кој се движел со брзина поголема од дозволената, а од сообраќај исклучила тројца возачи пред да се стекнат со право на управување моторно возило, како и четири нерегистрирани возила.

Санкционирани биле тројца возачи кои не дале првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин и  еден возач за неправилно престигнување

Со помош на  специјалното возило „пајак”, отстранети биле 66 возила.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Биле изрешетани, па избодени и исечени, на некои вадени очи и сечени раце, 76 години од стрелањето на 12 Ваташки младинци (ФОТО)

saso user

Манчевски: Го осудуваме упадот на Трипуновски, притисокот врз јавната администрација да остане во минатото

saso user

Од 158-та седница на Владата: 10.000 семејства во Тетово, Битола, Кичево и Скопје ќе добијат по 1000 евра за набавка на клима инвертери; Платите во основното, средното и високото образование и науката ќе пораснат за уште 10%

saso user