Спорт

Швајцарската сребрена монета од 20 франци ќе биде со ликот на Федерер

Тениската легенда Роџер Федерер ќе стане првиот жив човек со направена монета во негова чест – 20 франци со ликот на Маестро од јануари следната година.

Триесет и осумгодишниот тенисер, 20-кратен Гренд Слем шампион, многумина го сметаат за најголем во историјата на спортот и е национален херој на Швајцарија. „Свисминт“ потврди дека 55.000 од монетите, вклучително и Федерер кој изведува бекхенд, ќе бидат произведени и достапни за претпродажба во вторник на 19 декември.

– Спортските достигнувања на Роџер Федерер, неговите добротворни иницијативи, неговиот одличен карактер го поттикнаа „Свисминт“ да му ја посвети оваа сребрена монета од 20 франци – за прв пат тоа да се случи на жива личност – изјави портпаролот на „Свисминт“.

Во пресрет на големата побарувачка, „Свисминт“ сподели дека уште 40.000 би можеле да бидат пуштени во продажба во мај, додека златната паричка од 50 франци, која има различен дизајн, исто така, ќе се произведува во 2020 година.

„Благодарам, Швајцарија и „Свисминт“ за оваа неверојатна чест и привилегија“, напиша Федерер на Твитер.

Последната спортско-ориентирана комеморативна монета беше објавена во 2015 година и го слави Хорнусен – традиционален швајцарски спорт што го практикуваат земјоделците (мешавина меѓу голф и бејзбол.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Пилотите на Мерцедес најбрзи во квалификациите за француското Гран-при

saso user

Хаџибегиќ се срами што Црна Гора е последна на табелата

saso user

Хамилтон ќе донира 500.000 долари на жртвите од пожарите во Австралија

saso user