Сцена

Рита Ора им помага на жртвите од земјотресот во Албанија: Го избра првото семејство ФОТО

По серијата катастрофални земјотреси што ја погодија Албанија, многумина се скршени. Пејачката Дуа Липа (24) и пејачката Рита Ора (29) огласија по повод трагедијата во која загинаа најмалку 28, а повредени повеќе од 600 луѓе.

Рита Ора отпатувала за Албанија, каде ќе му помогне на едно од семејствата да ја обнови куќата.

– Предлагам оние што можат, да најдат некое семејство, хуманитарна организација или некој друг начин за да помогнат во обновата на домовите на жртвите од катастрофата. Првото семејство што го избрав е Сала – открила пејачката.

Пејачите го објавија албанското знаме на социјалните медиуми и испратија пораки за поддршка.

„Скршена сум од вестите од Албанија. Моето срце и молитви се со Албанците. Ви ја праќам целата својата љубов во овие тешки моменти“, напишала Дуа Липа.

Таа навела дека ќе работи со албанските модни дизајнери на проектот, а приходите од тоа ќе бидат наменети за жртвите од земјотресот.

Тоа е најсилниот земјотрес во последните неколку децении, а го погоди главниот град На АлбанијаТирана и околината. Силен земјотрес ја погоди Албанија на 21 септември лани и оштети околу 500 куќи, а во земјотресот во 1979 година беше уништен северот на земјата, но ниту еден од двата земјотреси не предизвика жртви.

FOTO: Instagram/Printskrin

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

За 12 дена брак и ги платив долговите од 200.000 долари, откри поранешниот на Памела!

saso user

Великаните на српското глумиште на поштенски марки

saso user

Човекот кој страда од патолошкиот синдром на Џокер проговори за нарушувањето ВИДЕО

saso user