Урбани вести

ИЗГРАДЕН И ВТОРИОТ КРАК ОД ПЕШАЧКАТА ПАТЕКА ОД СААТ КУЛАТА ДО ГОРНА ПОРТА

Деновиве заврши изградбата на пешачката патека во стариот дел на градот, што води од Саат кулата до Горна порта. Должината на патеката е 275 метри, со крак од 114 метри, што ја спојува патеката со улицата “Св. Кирил и Методиј“.

Инвеститор на овој проект е Центарот за развој на југозападниот плански регион, со средства обезбедени од Швајцарската агенција за развој и соработка и Министерството за локална самоуправа. Вредноста на целиот проект е 11 милиони и 500 илјади денари, од кои 3 милиони се издвоени за оваа патека.

Патеката е изградена од природни материјали, а вдолж истата се поставени и 24 автентични канделабри.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Министерот Спасовски и градоначалникот на Ресен, Гошаревски во посета на ПС за ГН Маркова нога

saso user

ЗАПОЧНА МЕЃУНАРОДНИОТ МУЗИЧКИ ФЕСТИВАЛ „ОХРИДСКИ БИСЕР”

saso user

МЕЃУНАРОДНА ИЛИНДЕНСКА РЕГАТА ВО КАЈАК-КАНУ НА МИРНИ ВОДИ „ОХРИД 2019“

saso user