Балкан

БиХ со најголем извоз на оружје во Саудиска Арабија

БиХ извезе оружје во вредност од околу 161 милиони конвертибилни марки во првите десет месеци од оваа година, додека увозот на оружје беше околу 13 пати помал и изнесуваше околу 12 милиони конвертибилни марки. Тоа го нагласи Управата за индиректно оданочување на БиХ (УИО) .

Најголем дел од оружјето беше извезено во Саудиска Арабија, што претставува повеќе од 32 отсто од вкупниот извоз, или околу 52.741.000 КМ, додека втора на списокот на земји е Египет, каде е извезено оружје во вредност од околу 43 милиони КМ.

Мароко е на трета држава на списокот каде извозот на оружје бил околу осум милиони КМ додека во Авганистан извозот е во вредност од 7,8 милиони КМ, соопшти УИО.

Кога станува збор за увозот, БиХ увезува најмногу оружја од Италија во вредност од 3 милиони КМ, како и од Германија, околу 1,3 милиони КМ.

Вредноста на оружјето увезено од Словенија во БиХ е околу 1.315.000 КМ, додека оние увезени од Чешка вредат 1.127.000.

Оружјето увезено од Србија е во вредност од околу 965.000 марки.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Судски полицаец си играл со пиштолот и убил човек во Босна

saso user

Брнабиќ: Не се согласувам со ултиматумот на студентите и не го менувам Мали

saso user

Албански специјалци ќе го контролираат аеродромот во Тирана

saso user