Здравје

Можеби сакате житарици, но запомнете дека сите не се диетални

Нутриционистите генерално за доручек препорачуваат житарици, популарно наречени мусли. Сепак, не сите житарици се диетални, затоа е важно да изберете оброк од кој нема да се здебелите.

Пред да купите снегулки, задолжително прочитајте што пишува на пакувањето. На некои ќе откриете дека 100 грама житарки содржат дури 480 калории! Препорачаната доза во текот на денот треба да биде помеѓу 1.500 и 2.000 калории.

Избегнувајте снегулки кои се засладени со шеќер, пробајте пченични или житарки од хељда, бидејќи се богати со витамини Б1 и Б2, кои се важни за нервниот систем и метаболизмот. Измешајте ги со масно свежо сирење или млеко и свежо овошје, како намирници кои долго ќе ве држат сити.

Извор: denar.mk

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Десет намирници за пушачи: полесно да дишат и помалку да кашлаат

saso user

Јогурт и куркума, здрава и одлична комбинација за слабеење

saso user

Не се бојадисувајте барем во првото тримесечје од бременоста

saso user