Урбани вести

На Антички во Охрид поставена спомен-плоча за Горан Стефановски (ФОТО)

На Античкиот театар во Охрид денеска е поставена спомен-плоча во чест на познатиот македонски писател и драматург Горан Стефановски.

Спомен-плочата е изработена по повод годишнината од смртта на Стефановски кој почина на денешен датум минатата година.

Од Лајонс-клубот „Лихнидос“ што беше иницијатор на поставувањето на плочата за сеќавање на големиот Стефановски, соопштија дека за откривањето била планирана и соодветна свечена церемонија, но тоа е откажано во знак на почит кон загинатите и повредените во земјотресот во соседна Албанија.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

КонстантинГеоргиески:Овој празник е симбол на социјалната правда и е посветен на борбата за зачувување и унапредување на работничките права.

saso user

Генералки во с.Пештани и с.Лескоец

saso user

Општина Ресен привремено се укинуваат приемните денови и прием на странки во општина Ресен, во сите сектори и одделенија на локалната самоуправа.

saso user