Бизнис

Проверете дали точно сте го внеле бројот на трансакциската во апликацијата МојДДВ

Од 1 до 15 декември ќе почне на сметките на граѓаните ќе легнат парите од повратот на ДДВ од мерката МојДДВ. Повратот на дел од данокот ќе се реализира како што предвидува и Законот за враќање на дел од данокот на додадена вредност на физичките лица на нивните трансакциски сметки.

Од Управата за јавни приходи велат дека граѓаните кои ја користат апликацијата МојДДВ, треба навреме да извршат проверка на внесените податоци за трансакциска сметка или доколку не ја внеле да го направат тоа навремено за да може да се реализира повратот на ДДВ.

– Корисниците на апликацијата Мој ДДВ треба да внесат лична трансакциска сметка, во спротивно нема да може да се изврши враќање на данокот – велат од УЈП.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Мерките за енергетска ефикасност ќе се спроведуваат со бугарска помош

saso user

ОДГОВОР НА ПЛУСИНФО НА „ДЕМАНТОТ“ НА МЕПСО Инвестицијата доцни најмалку две години и тоа е последица на неодговорно работење!

saso user

Кина спаси 13,86 милиони жители од сиромаштија, пред седум години имало 100 милиони сиромашни

ohrid_user