Македонија

МО: Сексуалното вознемирување во Армијата е апсолутно недозволиво

Министерството за одбрана најстрого осудува секаков обид за сексуално вознемирување, се вели во реакција на МО откако попладнево МВР информира дека вработена во македонската армија пријавила во СВР Куманово дека нејзин колега се обидел да изврши обљуба во кумановската касарна „Боро Менков.

Настанот во кумановската полиција на 19 ноември во 19,20 часот, го пријавила  вработената во АРМ.

„Сексуалното вознемирување во Армијата е апсолутно недозволиво. Случајот се испитува и доколку се докаже министерството ќе има нулта толеранција. Никој не смее да помисли да ги вознемирува припадничките на Армијата и да го намалува угледот на Армијата“ вели МО.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Бесплатни очни прегледи на деца и младинци со посебни потреби

saso user

МЕРКИ ПРОТИВ ЗАГАДУВАЊЕ Во план е пластичните кеси да се наплатуваат по 10 денари

saso user

Од 52-рата седница на Владата: Донесен ребалансот на Буџетот за 2020

saso user