Спорт

Мурињо нов тренер на Тотенхем

Португалскиот фудбалски стручњак, Жозе Мурињо е назначен за нов главен тренер на Тотенхем, објавено е на официјалната веб-страница на англискиот клуб.

Договорот со 56-годишниот Мурињо има важност до крајот на сезоната 2022/23.

Португалецот на клупата на „спарс“ го наследува Маурицио Покетино кој вчеравечер доби отказ.

Смената на тренерското место во премиерлигашот од Лондон доаѓа по најслабиот почеток на сезоната во последните 11 години.

Последната работа на Мурињо му беше во Манчестер јунајтед пред една година. Претходно во Премиер лигата го предводеше Челси во два наврата, од 2004 до 2007 година и од 2013 до 2015 година.

ФОТО: EPA / GEORGIOS KEFALAS

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Реал на врвот во Евролигата по победата над Панатинаикос

saso user

Поради Косово, Шпанија нема да биде организатор на квалификациски натпревари за ЕП до 17 години

saso user

Младинците одиграа 1:1 против Казахстан

saso user