Здравје

Карфиолот го забрзува метаболизмот

Ако се обидувате да се ослободите од вишокот килограми, време е да го наполните вашиот фрижидерот со карфиол.

Овој нискокалоричен зеленчук не е богат со јаглени хидрати, па затоа е идеална храна за сите оние кои сакаат да го стеснат струкот.

Полн е со растителни влакна кои го подобруваат варењето, и нема надуеност. Покрај тоа, добар извор е на омега 3 масни киселини кои го зајакнуваат имунитетот и ја подобруваат отпорноста на инсулин. Овие киселини, исто така помагаат за лачењето на лептин, хормон кој ја регулира телесната тежина и го забрзува метаболизмот.

Во текот на есента овој зеленчук го има во изобилство, па купувањето не е проблем. Затоа, пронајдете добри рецепти и гледајте како се топат килограмите.

Извор: denar.mk

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Овошје на скара

saso user

Ладна супа од кора од лубеница

saso user

Жените што сакаат јога изневеруваат најмногу, покажа анкета

saso user