Балкан

Деца врзани за радијатори и кревети, случајот во Босна ги растажи сите (ВИДЕО)

Фотографии од деца врзани за мебел и радијатори ја растажи јавноста во регионот. Пратеничката во Парламентот на Босна и Херцеговина, Сабина Кудиќ на денешната прес-конфереција зборуваше за тоа како се третирани штитениците во Заводот за згрижување на ментално инвалидни деца и младинци во Пазариќ.

Како што пренесува Клих.ба, така врзани, многумина го минат поголемиот дел од денот, па и ноќта, а тоа доведува до нарушување на нивната физичка и ментална состојба.

Кудиќ рече дека децата и сами ги подаваат рацете за да бидат врзани, оти навикнати се на тоа.

– Оваа состојба може да се нарече модерно ропство – вели таа.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

„Блиц“: Макрон на средбата со Вучиќ го подржал „Малиот Шенген“

saso user

Уапсен шефот на полицијата во Зубин Поток, косовските Срби го блокираат патот

saso user

Монструмот од Нови Сад им се заканил на децата: Запамтете, тато не беше тука

saso user