Балкан

Црвен аларм во Хрватска, ја демне невреме

На хрватското крајбрежје, црвен метеоролошки аларм е на сила поради силно југо, а пред сé погодени се западниот брег на Истра, Кварнер и Кварнерниќ, како и северна, централна и јужна Далмација.

Загрепскиот и Карловачкиот регион исто така се под предупредување – жолто, заради поројните врнежи од дожд.

Фериботи и бродови линии што го поврзуваат Сплит со островите, се уште се во прекин и денеска, јавија хрватски медиуми.

Во прекин се и некои линии што ги поврзуваат Ријека, Задар и Дубровник со островите.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Мицотакис ќе дава по 2000 евра за секое новороденче и ќе го промовира „брендот Македонија“, ако победи

saso user

Српската Влада привременo забрани влез на странски државјани од земји жаришта на Ковид-19

saso user

Коронавирусот не ја одмина Бугарија, двајца заразени

saso user