Балкан

Хрватската полиција рани мигрант

Хрватскиот министер за внатрешни работи Давор Божиновиќ изјави дека мигрантот, кој бил повреден за време на полициска акција во Горски Котар во саботата попладне, се здобил со тешка повреда и бил пренесен во болницата во Риека.

Во текот на постапките на полициските службеници, повредена е странски државјанин осомничен за нелегално престојување во област на Горски Котар во саботата попладне во Хрватска.

– Хрватската полиција постапувала во заштита на границата… Во акцијата еден мигрант е повреден. Според досегашните информации веројатно дошло до повреда проади употреба на огнено оружје. За тоа ќе испитува надлежно обвинителство што ќе спроведе истрага – изјави Божиновиќ за ХРТ .

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Видео- Туристичко патување “Ко то таму пјева“

saso user

Македонец уапсен за серија тешки кражби во Бања Лука: Апостол признава се’, само да го пуштат

saso user

Хан – Брнабиќ: Големи предизвици пред Србија

saso user