Спорт

Тим против Циципас во финалето на завршниот турнир во Лондон

Австриецот Доминик Тим ќе игра против Стефанос Циципас во финалето на завршниот АТП турнир во Лондон утре. Дуелот започнува во 19 часот по македонско време.

Тим го победи минатогодишниот шампион Александар Зверев (Германија) со 7:5, 6:3 и за прв пат во својата кариера ќе игра во финалето на престижното натпреварување во англиската престолнина.

Во првото полуфинале, Циципас (Грција) го совлада 6-кратниот шампион Роџер Федерер (Швајцарија) со 6: 3, 6: 4.

Фото: EPA/WILL OLIVER

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Франција казнета од УЕФА поради пропуст со албанската химна

saso user

Гвардиола: Се надевам дека УЕФА ќе ни дозволи да играме

saso user

Скандалите продолжуваат: Барселона отпуштила тренери преку „ВатсАп“

saso user