Свет

По Брегзит, Европејците ќе имаат ист статус во Британија како и другите имигранти

Британскиот премиер Борис Џонсон најави дека по истекот на Договорот за слободно движење во јануари 2021 година, Велика Британија ќе ги третира граѓаните на ЕУ и имигрантите од другите делови на светот на ист начин.

– Додека ја напуштаме ЕУ, имаме можност за нов фер однос за да се осигураме дека сите што доаѓаат тука ќе се третираат на ист начин. Нашиот имиграциски систем ќе биде изедначе – посочи Џонсон во денешното соопштение.

Изнесувајќи детали за имиграциската политика по Брегзит, Џонсон најави дека граѓаните пд ЕУ ќе треба да чекаат пет години пред да добијат пристап до социјална помош и ќе треба дополнително да платат за здравствени услуги.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

„ВВС“: Најмалку 130.000 смртни случаи од коронавирус не се евидентирани

saso user

Приведени петмина во Франција кои планирале напади врз полицијата за време на средбата на Г-7

saso user

Разнесувач на пица, разнел и коронавирус, 70 муштерии во карантин

saso user