Балкан

Министерот за здравство на Србија: Вучиќ беше во животна опасност

Српскиот министер за здравство, Златибор Лончар, денеска во изјава за Танјуг нагласи дека претседателот на државата Александар Вучиќ имал хронични, помали проблеми со срцето, но дека неговата здравствена состојба се влошила во петокот, кога решил да се обрати на лекари од ВМА.

– Веднаш по приемот, беше проценето дека претседателот на Србија е животно загрозен – изјави министерот Лончар.

Според министерот, претседателот Вучиќ добро реагирал на терапијата што му била пропишана и му било препорачано да ги намали своите редовни активности во наредниот период со цел целосно да се опорави од влошената здравствена состојба.

ФОТО: EPA / FLORIAN WIESER

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

И Демократската партија одлучи да ги бојкотира изборите во Србија

saso user

Автопатот „Арбен Џафери“ утре ќе биде затворен за сообраќај

saso user

ЕК ќе набави вакцини против ковид-19 за цела ЕУ, ветува Киријакидес

saso user