Спорт Топ вести

Шахистите на Алкалоид со максимална победа во петтото коло на Европскиот Клупски Куп 2019

Алкалоид со максимален резултат 6:0 ја совлада екипата од Швајцарија „Zurich Schachgesellschаft“. Во овој меч шахистите на Алкалоид покажаа најсигурна игра досега и на ниедна табла не им дозволија на противниците да одземат некој поен.

Мамедјаров повторно демонстрираше висока класа и ја искористи малку пасивната игра на својот противник за да освои цел поен. Андреикин успеа да ја прекине серијата реми, овојпат не ја испушти остварената предност, а со тоа и цел поен. Најбрзите победи во мечот ги постигнаа Шанкланд и Криворучко. Ковалев ја оствари четвртата победа на турнирот, и на крајот Инаркиев го оформи конечниот резултат во мечот 6:0.

По петото коло, во водство е екипата “Obiettivo Risarcimento” Падова, Италија со максимални 10 меч бодови. Ја следат “Medny Vsadnik” Петербург Русија и “Sk Joly Lysa nad Labem” од Чешка со по еден бод помалку. Алкалоид моментално е на делба на четвртото до 10 место со 8 бода.

Во шестото коло, ШК Алкалоид за противник го има првакот на Чешка “Sk Joly Lysa nad Labem”, а “Obiettivo Risarcimento” игра против “Medny Vsadnik”.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Ролан Гарос – прв турнир на кој 12 пати победил ист тенисер

saso user

Реал Мадрид ја забележа својата прва победа сезонава

saso user

ОПШТИНА ОХРИД ЌЕ ИЗВРШИ ОБЕЛЕЖУВАЊЕ НА СИТЕ ЗОНИ КОЈ СЕ ПОТРЕБНИ ЗА ЛИЦАТА СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ, СИТЕ СМЕ ИСТИ.

saso user