Македонија

Ријвас: Ако Македонија ги исполни условите не треба да има никакви субејктивни пречки за влез во ЕУ

Естонија е членка на НАТО 15 ипол години и ние знаме од прва рака дека тоа е наjсилната Алијанса во светот и да ја имаме Македонија е многу важно дополнување во НАТО. Јас се надевам дека многу скоро ќе го славиме и прогресот на земјата кон Европската Унија. Мислам дека е многу јасно дека ако земјата ги исполнила сите критериуми не треба да има никави субјективни пречки за да влезе во европското семејство, нагласи денеска поранешниот премиер на Естонија Таави Ријвас.

Тој на меѓународна конференција за иновациите во областа на безбедноста, во рамките на пристапувањето на Македонија во НАТО „Innovative Europe, Security Hackathon“, посочи дека на настанот не се зборува само општо за безбедноста, туку и за хибридните закани и порача дека ако станеме многу дигитални како нација треба многу да инвестираме во сајбер-безбедноста.

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски  истакна дека нашата цел не е само зачленување во НАТО туку и оспособување за справување со безбедносните ризици.

– Вистина ќе решиме едно безбедносно прашање со нашето членство во НАТО, меѓутоа не смееме како држава тука да застанеме и со тоа да бидеме задоволни, бидејќи безбедносните ризици се секој ден. Ние како држава треба да бидеме проактивни, да ги согледуваме проблемите, можните ризици кои ќе следат и да даваме соодветни решенија – посочи Милевски.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Тастер за активирање зелено светло на булевар Србија

saso user

КАМЧЕВ ГО ЗАДАВА КОНЕЧНИОТ УДАР НА СЈО И ВЛАДАТА НА РСМ??

saso user

Грмотевици, град и поплавени улици во Тетовско

saso user