Балкан

Блерим Река, кандидатот за претседател на Македонија, сега кандидат за шеф на дипломатијата на Косово

Поранешниот кандидат за претседател на Македонија, професорот по меѓународно право Блерим Река, е еден од тројцата кандидати за министер за надворешни работи на Косово.

Според изворите на новинската агенција ИНА, за функцијата шеф на косовската дипломатија Река е предложен од лидерите на партиите на новата Влада на Косово во формирање. Наводно, професорот бил доста близок со идниот косовски премиер Албин Курти.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Хрватска утре избира претседател, од денеска изборен молк

saso user

Пленковиќ: На српската провокација реагираме како сериозна држава

saso user

Вучиќ: В понеделник апсење на српски полицајци во Косово

saso user