Здравје

Овој пијалaк предизвикува брчки

Сигурно сте ја чуле изреката „ти си она што јадеш“, но излегува и дека сте „тоа што го пиеш“.

Како што старееме, нашата кожа се менува и постојат одредени пијалоци кои, кога редовно се консумираат, прават повеќе штета отколку што мислиме, особено по триесеттите и четириесеттите години.

Ако ви се појават ситни брчки за тоа може да биде виновна редовната консумација на алкохол. Како што е случајот со повеќето намирници и пијалоци, алкохолот е дозволен во нормални граници, но за жал тоа честопати се поврзува со предвремени знаци на стареење.

Преголем внес на шекер и недостаток на хранливи материи предизвикани од прекумерна консумација на алкохол, влијаат на благосостојбата и изгледот на кожата. Иако повремено консумирањето алкохол е во ред, прекумерното консумирање може да ја намали способноста на вашето тело да ги обновува клетките. Бидејќи алкохолот е диуретик, тој предизвикува прекумерна сувост и дехидрација на кожата. Кога кожата се суши, брчките и порите се видливи, а здравиот сјај на кожата исчезнува.

Извор: denar.mk

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Што му прават само две шолји кафе на вашиот црн дроб?

saso user

Први симптоми за појава на срцев удар

saso user

Детски невролог предупредува: „5 години гледам како сами создавате псевдоаутизам кај децата!“

saso user