Македонија

На Анѓушев му здосади политика , се врајќа на бизнисот.

По изборите без оглед на нивниот исход вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев се повлекува од политиката и ќе им се врати на своите компании и на Машинскиот факултет каде што предаваше. Ова тој го изјави за емисијата Топ тема на телевизијата Телма. Една од причините е што неговите најчесни намери да и помогне на државата, како што вели, не биле секогаш најдобро прифатени од граѓаните.

– Кога прифатив да бидам дел од владата моите намери беа најчесни, со знаењето што го имав стекнато, да и помогнам на државата. Но, за овој период приходите во моите компании опаднаа, а и профитите, некаде и до 50 отсто. Тоа не е само заради неучеството на тендерите, туку и заради моето отсуство. Ќе си го доработам мандатот, но бидејќи не сум член на ни една партија, нема да продолжам со политиката во перспектива – рече вицепремиерот, кој на оваа позиција дојде предложен од бизнис секторот.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Дескоска: Случајот „Ел Масри“ затворен, сите обврски се исполнети

saso user

Велигденска честитка од в.д. градоначалникот Константин Георгиески

saso user

ВМРО – ДПМНЕ до Рускоска: Истражете која е врската на Фросина Ременски со невладината на Боки13

saso user