Балкан

НОВО ПОСКАПУВАЊЕ НА ГОРИВАТА

Бензинот Еуросупер БС-95 поскапува за денар, а Еуросупер БС-98, дизелот  и екстра лесното масло за домаќинства за половина денар од ноќеска на полноќ, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Новата цела на литар ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 68,50 денари, а 70,50 денари на Еуросупер БС-98. Литар  ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе се продава за 62 денара, екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 50,50 денари.  Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува за 0,206 денари за килограм и изнесува 33,340 денари.

Зголемувањето на малопродажните цени на нафтените деривати во просек изнесува 0,93 проценти.лв/

РКЕ ја донесе одлуката за цената на горивата врз основа на цените на нафтените деривати на светскиот пазар и курсот на денарот во однос на доларот во изминатите седум дена.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Србин осуден на 16 години робија, за да плати струја нудел малолетничка на пријатели

saso user

Силен ветер ги остави без струја Урошевац, Митровица и Гњилане

saso user

Пленковиќ: Не може Словенија во недоглед да ја блокира Хрватска

saso user